Jak dbać o biżuterię


Posiadam w swoich zbiorach, zapewne jak każda z nas, biżuterię nie tylko srebrną, ale także taką z metali nieszlachetnych. Ponadto też mam kilka swoich wyrobów (chociażby zatrzymałam kolczyki Zaffiro ;) ).


Tu kupisz moją biżuterię :)Wiadomo, że o te wyroby trzeba dbać szczególnie. Naturalnie o każdą biżuterię należy dbać, chociaż mając świadomość, że srebro się świetnie czyści pastą do zębów, nie każdy po prostu przywiązuje do tego uwagę, a później najzwyczajniej w świecie o tym zapominamy, kierując się przyzwyczajeniem.
Do biżuterii nieszlachetnej oraz tej ze złota i srebra pokrótce mogę przedstawić najważniejsze punkty:

 • nie moczymy biżuterii


Nie chodzi tylko o zdejmowanie jej do mycia rąk, kąpieli itp. Ale także o pozostawianie w łazience czy kuchni. Tam też jest wiele wilgoci. W kuchni do tego tłuste opary (wystarczy spojrzeć na ścianę nad kuchenką, czy szafki).

 • zdejmujemy ją do wszelkich prac domowych
 • zakładamy biżuterię chwilę po nakremowaniu się / poperfumowaniu / spryskaniu włosów lakierem* 
 • nie przechowujemy razem biżuterii srebrnej i z innych metali 
W przypadku zetknięcia się biżuterii z kremem/perfumami czy lakierem, a także, jeśli przechowujemy wszystko razem, może zajść reakcja chemiczna i biżuteria pociemnieje.
 • należy ją prawidłowo przechowywać, najlepiej pochować w woreczkach - np. strunowych, lub materiałowych
Z własnego doświadczenia wiem, że nie należy trzymać swoich skarbów na wierzchu - po prostu ciemnieją. Pamiętam, jak odkryłam, że bardzo pociemniał drut pamięciowy, z którego robiłam m.in. bransoletki (leżał poza woreczkiem, wrzucony do szuflady). Pomyślałam, ale "badziew"! Jednak to był tylko odcięty kawałek, a w pudełku w folii miałam pozostałą część drutu w stanie idealnym. Dlatego zdecydowanie dużo lepiej eksponować biżuterię na sobie, a nie na jakimś stojaku zbieraczu kurzu i naprawdę warto pamiętać, by ją chować mimo wszystko. Dłużej będziemy cieszyć się jej blaskiem.

Warto ponoć zaopatrzyć się w ściereczkę do czyszczenia biżuterii. Ja też kiedyś nabędę i wypróbuję.

Przy okazji znalazłam w internecie przepis na ciemniejącą biżuterię:
pół szklanki ciepłej wody, 2 łyżki sody oczyszczonej - moczyć ok 20 minut. Wypróbuję na łańcuszku, czemu nie :)

A może Wy macie jakieś swoje sprawdzone sposoby lub też koleżanki/koledzy rękodzielnicy jakieś sugestie?

Pozdrawiam

ZAPRASZAMY TEŻ DO: Jak dbać o biżuterię SUTASZKomentarze

 1. Do srebra jak i złota używam roztworu soli (kuchennej) i letniej wody :D Idealnie czyści, nie próbowałam jeszcze na biżuterii z metali nieszlachetnych ;)
  Pozdrawiam
  Magda ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, roztwór z soli, dodatkowo na folii aluminiowej do srebra jest fantastyczny (o złocie nie wiedziałam, wypróbuję). Co do innych metali, raczej chyba nie bardzo...

   Usuń

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie komentarz czy opinię. Dziękuję :)